Kino METRO
Národní třída 25/961, Praha 1
Objekt v centru Prahy - dům číslo 961 na Národní třídě - byl zakoupen roku 1919 jedním z významných českých velkoobchodníků - panem Václavem Kleinhamplem.
Roku 1928 byla dokončena rekonstrukce budovy a přístavba k objektu a vznikl tak obchodní Palác Metro, který byl koncipován jako kulturní a obchodní objekt. Ve vyšších patrech byly kanceláře a byty, v přízemí pak zde byl například autosalon, prodejna elektrospotřebičů ale i vyhlášený lahůdkářský obchod , automat, kavárna Vagon a vinárna Akvarium, v nichž se poslouchala hudba, tančilo, hrál kulečník…
a také premiérové kino METRO pro více než 900 diváků, které bylo hojně navštěvováno a řadilo se mezi největší pražská kina.
Vchod tenkrát... Kino bylo na svou dobu velmi moderní a elegantní - architekti pochopili, že moderní krása je v účelnosti a podřídili tomuto požadavku celý styl architektonického řešení. Součástí kina byla samozřejmě šatna a promenády i kuřácký salonek a bufet. Hlediště s kapacitou 900 míst
Kino provozovala humánní korporace „České Srdce“, která měla licenci na promítání, majitelem byl vlastník celého obchodního paláce.
Umělecké vedení a tedy i výběr filmů byl svěřen odborníkovi se zkušenostmi, kino tedy dokázalo svým repertoárem uspokojit i obecenstvo vyšších uměleckých požadavků. A pak přišlo znárodnění… V roce 1945 bylo kino předáno do státní správy, následně bylo zrušeno - zřejmě jedním z důvodů bylo i neštěstí, které se tam stalo. Promítač kina Jaroslav Papež dne 5. června 1966 v promítací kabině nejprve pohlavně zneužil 11letého Josefa Neumanna a krátce poté ho uškrtil provázkem. Kromě toho soudní lékaři napočítali na těle Josefa Neumanna 36 bodných ran nůžkami. Stalo se tak v průběhu filmového představení “Komisař Maigret zuří”. V hledišti kina byla více jak stovka lidí. Jaroslav Papež dostal trest smrti. Z kina se stala zkušebna a později sklad Národního divadla. V současně době je v bývalém kině zábavní centrum Laser Game, kde si můžete zahrát různé laserové hry, popřípadě poškádlit různé druhy automatů. Inu jiná doba, jiná zábava… ...a vchod dnes.
A jak to bylo s celým objektem ? V roce 1948 byl znárodněn i automat, lahůdkářství, kavárna i vinárna a včetně domu se staly součástí podniku Restaurace a jídelny. Od té doby dům chátral, prováděly se jen nutné opravy, které dům udržely v provozu. V květnu roku 1991 byl objekt vrácen potomkům původního majitele, kteří postupně Palác Metro opravují a obnovují, aby se stal opět centrem kulturním a obchodním. Je zde např.Černé divadlo, music klub Vagón, prodejna šperků či hudební antikvariát. Jen místo vyhlášeného lahůdkářství je tu KFC. Zakladatel Paláce Metro jen tiše přihlíží “nové době” ve vestibulu bývalého kina Metro.
|