HOME

NOVINKY na www

GALERIE FILMOVÉHO PLAKÁTU PODLE OBDOBÍ

1960 - 1964

1965 - 1969

1970 - 1974

1975 - 1979

1980 - 1984

1985 - 1989

1990 - 1999

2000 - 2009

GALERIE FILMOVÉHO PLAKÁTU PODLE AUTORŮ

Balcar Jiří

Born Adolf

Disman Miloslav

Dlouhý Bedřich

Fára Libor

Fišer Jaroslav

Foll Dobroslav

Fremund Richard

Grygar Milan

Hlavatý Vratislav

Istlerová Clara

Jaroš Alexej

Kaplan Zdeněk

Kubíček Jan

Laštovka Karel

Machálek Karel

Palcr Zdeněk

Poláčková-Vyleťalová Olga

Poš Petr

Saudek Kája

Schlosser W. A.

Sládek Antonín

Šalamoun Jiří

Teissig Karel

Vaca Karel

Vlach Zdeněk

Vyleťal Josef

Weber Jan

Ziegler Zdeněk

Další čeští autoři

Slovenští autoři

Fotoplakáty

Neurčené

BIOGRAFY - JEJICH HISTORIE A OSUDY

Brno

Dvůr Králové n.L., Svět

Hronov, Máj

Jaroměř, Svět

Litoměřice, Máj

Mimoň

Náchod, Vesmír

Praha, Sevastopol

Praha, Ponrepo

Praha, Lucerna

Praha, Ponec

Praha, Eden

Praha, Roxy

Praha, Metro

Praha, Alfa

Praha, Řeporyje

Praha, další kina

Rosice u Brna

Týniště nad Orlicí

Višňové

Vrbno nad Lesy

Zábřeh, Retro

Další kina - fungující

Další kina - zrušená

Další kina - letní

Další kina - zahraničí

NEJEN Z TISKU O PLAKÁTECH, KINECH, FILMU, HERCÍCH

O plakátech a reklamě

O biografech

O filmu

O lidech u filmu

Ostatní

PERLIČKY ČESKÉHO FILMOVÉHO PLÁTNA

Perličky o filmu

Perličky o hercích

Filmová prvenství

Víte,že??

CO JEŠTĚ NEODNESL ČAS

Autogramy hvězd

Hvězdy také zpívaly

Poznáte je ?

Zašlá sláva ??

ZÚČASTNILI JSME SE

Užitečné odkazy

Prameny a zdroje

Poděkování

O nás

.







Kina v Týništi nad Orlicí

 

 

 

 

Po první světové válce bylo v Týništi založeno Družstvo válečných invalidů, jehož členové se rozhodli zřídit vlastnín biograf. Ze získané státní podpory a částečné výpůjčky zakoupili bývalý Smrtkův taneční sál, postavený v roce 1880, zrekonstruovali ho, upravili sklopenou podlahu a provoz kina, keré dostalo název

BIO HUMANITA, mohl být zahájen.

 

Tyniste n.O. Bio Humanita
Bio Humanita v roce 1925

 

Prvními filmy byly převážně grotesky, později se promítaly celovečerní němé filmy, doprovázené hudbou na klavír (občas i klavírním triem). Nástup zvukového filmu znamenal velký převrat ve vývoji kinematografie a biograf se stal rázem zdrojem široké lidové zábavy, součástí kulturního a společenského života.

 

Přes původní prosperitu se dostalo Bio Humanita do finančních problémů, a tak se Družstvo válečných invalidů v roce 1928 rozhodlo prodat biograf Tělocvičné jednotě Sokol, která hledala zdroj příjmů pro postavení sokolovny. Po nezbytných úpravách a zahájení další činnosti kina se dohodla TJ Sokol s Čtenářsko-ochotnickou besedou Jirásek o přístavbě moderního jeviště, jež bylo slavnostně dáno do provozu 28. 10. 1931.

 

Když byla během druhé světové války činnost Sokola fašisty zakázána a majetek zabaven, pokračoval provoz sokolského kina pod názvem kino Viktoria. Bylo zachráněno také proto, že v téže budově působila i ochotnická beseda Jirásek.

 

Po skončení války v roce 1945 byla budova opět vrácena Sokolu, který tam provozoval kino až d roku 1950, kdy byla opět (tentokrát komunistickým režimem) jeho činnost zrušena, majetek zabaven, a tak celý objekt převzal do vlastnictví Závodní klub ROH Českého nábytku. Během jeho další téměř čtyřicetileté historie docházelo k několika vlastnickým změnám a od začátku devadesátých let je dnešní Kulturní centrum zcela v majetku města, které ho za 2 miliony vykoupilo od odborového svazu závodu Piana se sídlem v Praze.

 

„Dělnický dům“ s kinem BIO INVALIDŮ postavil v letech 1930-31 stavitel František Košek na místě bývalého hostince „U Ludvíka III.“ a chalupy kostelníka Josefa Šejny. Ve vnitřních prostorách se kromě moderního kina nacházela restaurace, společenské místnosti a pohostinské pokoje. Tak Týniště získalo spolu s tehdejším hotelem „Panský dům“ a „Lidový dům“ u nádraží třetí reprezentativní budovu, na kterou mohli být obyvatelé města právem pyšní.

 

Tyniste n.O. Bio Invalidu
Jediný zachovaný snímek s dobře čitelným nápisem Bio invalidů

 

Nové kino v „Děláku“ se širokým balkonem a netradičně rovnou podlahou, která umožňovala pořádání tanečních zábav, mělo kapacitu 340 míst. Sloužilo veřejnosti 52 let, po nichž bylo nutno provést adaptaci. Byla naplánována již v roce 1979, ale chyběla dostatečná stavební kapacita i finanční prostředky. Proto k ní bylo přistoupeno až v letech 1982-1988. Byla to akce náročná po všech stránkách, kapacita míst se podstatně snížila na 177 pohodlných křesel se skvělou viditelností na širokoúhlou promítací plochu. Architektonické řešení přestavby s ohledem na stísněný prostor okolní zástavby splnilo očekávání široké veřejnosti.

 

Tyniste n.O. Bio Invalidu 1
Bio invalidů před rekonstukcí...

 

rekonstrukce 1     rekonstrukce 2
v době rekonstrukce...

 

po rekonstrukci
po rekonstrukci, na sklonku 80. let

 

Můžeme s pýchou konstatoval, že ve třicátých a čtyřicátých letech mělo město Týniště s necelými 3.000 obyvateli jako jediné v širokém okolí 2 kina, obě dobře prosperovala, každé mělo svou klientelu a ta se vzájemně prolínala.

 

 

 

 

(převzato z knihy L. Koldinského: Týniště nad Orlicí město v lesích – historie slovem i obrazem, Město Týniště nad Orlicí, 2002)