KINO RETRO, Farní 14, Zábřeh
Nejstarší zmínku vztahující se ke kinematografii můžeme nalézt v městské kronice z r. 1913. Tehdy rozhodla obecní rada propůjčit licenci k pořádání kinematografických představení Maxmiliánu Hoppemu. Zřídit stálé kino se mu ale nezdařilo, protože v r. 1913 zemřel.
V únoru následujícího roku požádal o udělení licence majitel malířského a lakýrnického závodu v Litovli Alois Eckhart. Jeho žádost však byla v červnu 1914 zamítnuta.
Skutečné počátky kina v Zábřeze spadají do období 1.svět.války. V r. 1915 využíval prostranství za sokolovnou pojízdný kinematograf Kludský. Tehdy od Kludského získal několik krátkých filmů telegrafní mistr zábřežského nádraží Rudolf Freitag a díky amatérsky zhotovenému promítacímu stroji uspořádal v r.1916 první představení pro děti železničářů. Prostory na nádraží pro velký zájem brzy nestačily, proto se podnik přestěhoval do sálu hostince v Ráječku a zde se pořádala pravidelná představení pod názvem Domácí kino na Nové. A byly to takové filmy jako Lola v kalhotách, V rukou smrti a spousta grotesek.
V červenci r.1918 zahájilo v hotelu Eiche (budova bývalé Besedy) na dolním náměstí německé kino Apollo, jehož provoz vydržel pouze tři roky.
Začátkem 20.let vystavěli manželé Vulcovi z Krumpachu v dnešní Žižkově ulici jednopatrový dům a vzadu sál pro městské kino.
Vznik druhého českého kina ve městě je spojen s místním spolkem Sokol. Díky značně nákladným stavebním úpravám v sokolovně bylo v r.1928 zřízeno kino Bio Sokol. 3.-5.března 1934 uvedlo toto kino americký film King Kong, jehož promítání vzbudilo mezi diváky ostrou polemiku pro a protiargumentů.
První zvukové představení zažil Zábřeh r. 1931 v městském kině a následně pak i v Bio Sokol.
První představení Fidlovačka mělo obrovský úspěch a dočkalo se 15 repríz.
Téhož roku zahájilo v Katolickém domě provoz kino Orel.
V r. 1933 se z bývalého městského kina stalo kino Edison, v němž pak nacházely své útočiště i další společenské aktivity jako hromadný poslech rozhlasu nebo různé přednášky.
V období německé okupace hrálo pouze německé kino v sokolovně.
Uvažuje se i o novém kině, v tehdejší zástavbě před kostelem sv.Bartoloměje, ale realizaci stavby Německého domu zabránila 2.svět. válka.
Po skončení války se obnovila činnost v kině Sokol pod vedením Ferdinanda Sládka. Provoz zde běžel několik let, jenže s rozšiřujícími se aktivitami v sokolovně, byl stále častěji narušován.
Proto bylo v r. 1952 rozhodnuto o přemístění do bývalého Vulcova kina. Prostory byly s téměř milionovým nákladem upraveny na moderní kino. Mezi divácky nejúspěšnější filmy v té době patřily Osudy dobrého vojka Švejka nebo Byl jednou jeden král aj.
V r. 1958 se tehdejší národní výbor rozhodl upravit sál kina pro širokoúhlé promítání. Jako náhradní prostor vzniklo v ponurém sále Národního domu kino Svět.
Nové kino zahájilo promítání pod názvem kino Mír v r. 1959 širokoúhlým filmem sovětsko-indické produkce Putování za tři moře.
Od této chvíle mělo město Zábřeh dvě kina. Návštěvnost však zřejmě díky nastupující konkurenci v televizním vysílání klesala, proto byl Svět v r. 1964 uzavřen.
Propad v návštěvnosti se podařilo zastavit teprve v r.1964 díky filmům jako Někdo to rád horké nebo Poklad na Stříbrném jezeře a jim podobným.
V průběhu 60.let se v kině Mír konala dvakrát celostátní předpremiéra filmu. Bylo to v r. 1965 Místenka bez návratu natočená podle Körnerovy novely Střepiny v trávě a o 3 roky později Údolí včel, jehož předlohou se také stalo dílo zábřežského rodáka Vladimíra Körnera.
70. a 80.léta znamenají pro zábřežské kino klidné období se stabilní návštěvností.
V r. 1989 byl dům v restituci vrácen rodině původního majitele. Milan Vulc se vrátil k původnímu názvu a přejmenoval kino na kino Edison a zajišťoval jeho provoz až do r. 1996. Protože však byla velmi nízká návštěvnost filmů, kino uzavřel. A tak tedy bylo město Zábřeh několik dlouhých let bez kina.
(Jako předloha k tomuto článku bylo použito materiálu Historie kina v Zábřeze, jehož autorem je ing. Radek Suchomel.- Převzato z oficiálních stránek kina 2008 )
|