18. 9. 2008
OSLAVY 100 LET KINA VARŠAVA V LIBERCI
Kino Varšava bylo otevřeno dne 10. září 1908 a od té doby promítá bez přerušení již 100 let. Při oficiálním zahájení oslav jubilea (ve čtvrtek 18. 9. 2008 ), které se konalo při 10 stupních nad nulou na náměstí před radnicí, se nás snažila rozehřát skupina Tres Udos svými španělsko-mexickými rytmy. Další zahřátí přišlo formou promítání melodramatického filmu Máj (opět na naměstí, tentokrát již při 7 stupních nad nulou), které vydržela valná většina již přítomných. Vydržet se to dalo, neboť svařené víno dokáže své. A tak jsme vydrželi nejen slabou účast, slabý film (představa pánů režisérů o tom, jak vypadal loupežník, je opravdu úsměvná…), ale také slabý konec (považte - „oslavy“ byly ukončeny ohňostrojem jako nějaké fotbalové utkání).
A tak skončil první den oslav, na kterých jsme se o kinu Varšava, které oslavilo 100 let, nic nedozvěděli… Tak se pokusím, alespoň ve zkratce, trochu napravit reputaci těm, kteří to tak zpackali: Kino Varšava byla první speciální budova pro promítání v Liberci. Jmenovalo se Jubilejní kino (později s názvem Městské – Stadtliche Lichtspiele, pak Kapitol a dnes Varšava), které nechal postavil podnikatel Heinrich Sieber ve Frýdlantské ulici - bylo otevřeno 10. září 1908 a stalo se tak nejstarším stálým biografem v Liberci. Mezi prvními diváky byly i členové městské divadelní komise, kteří se vyslovili s uznáním o moderním zařízení tohoto elektrického divadla. Promítalo se zde denně od 15 do 23 hodin. Roku 1914 prošlo kino přestavbou- mělo 234 sedadel. Další velká přestavba byla provedena roku 1922, kdy kino dostalo balkon s ložemi celkem s 82 sedadly a v přízemí mohlo sedět 354 diváků. K dalším vnitřním úpravám došlo roku 1954, kdy byly zrušeny lóže. Roku 1960 prošlo kino přestavbou na širokoúhlý formát a od roku 1965 dle návrhu pražské Kinotechniky má biograf dnešní podobu. V současnosti má kino včetně balkónu (který se nepoužívá) kapacitu 313 míst. původní relief na fasádě kina, který přežil všechny přestavby
Oslavy však ohňostrojem neskončily. Pokračovaly další dny promítáním zdarma nejen na náměstí ale i v kině -např. dvěma dokumenty od Heleny Třeštíkové, filmem Tobruk či pohádkou Nejkrásnější hádanka. Každé volné představení bylo doplněno dokumentárním filmem o Liberci, k jehož výrobě zapůjčil dobové historické materiály Okresní archiv Liberec.
|